Dantų balinimas. Ką apie tai žinoti

julija
0 Komentarų

Dantų balinimas jau nuo senų laikų buvo aktuali tema. Balta šypsena buvo turtų, grožio ir sveikatos ženklas. Senovės romėnai dantų balinimui naudodavo šlapimą ir ožkų pieną.  Egiptiečiai trindavo pemzos akmenėlį ir maišydavo jį su baltojo vyno actu. Kiek vėliau, atsirado dar daugiau teorijų  ir būdų, kaip išlaikyti baltus dantis. Šiam tikslui pasiekti buvo  naudojamos dabar absurdiškos, bet tuo metu, veiksmingos priemonės, kaip rūgštys ar abrazyvūs milteliai.

Dabar jau žinoma, kad visos šios, senais laikas naudojamos, priemonės sukeldavo daugiau neigiamų pasekmių, nei duodavo naudos. Ilgaainiui išsivystydavo emalio pažeidimai, kaip nutrynimai, erozijos ar ėduonis.

1920 – ųjų metų pabaigoje, buvo pastebėta, kad skalaujant dantis su medžiagomis turinčiomis peroksido, dantys tampa baltesni. Tad 1940 -1950 -aisiais metais, dantų balinimui pradėtas naudoti vandenilio peroksidas. Dar kiek vėliau, pradėtas naudoti karbamido perksidas, kaip stabilesnė ir ilgiau išsilaikanti medžiaga.

 

Šių laikų balinimo priemonės

Kaip jau susipažinome, dantų balinimui buvo naudojamos įvairios priemonės. Tačiau šiais laikas liko dvi pagrindinės medžiagos naujodamos odontologijoje, tai – vandenilio peroksidas ir karbamido peroksidas (švelnesnė ir stabilesnė vandenilio peroksido forma).

Klinikinėje praktikoje medžiagos pateikiamos gelio pavidalu, kad jas būtų lengviau aplikuoti, medžiaga nenutekėtų ir nepažeistų gleivinės. Gelio konsentracijos dažniausiai svyruoja nuo 6% iki 35%.

 

Kokie procesai vyksta

Dantų balinimas –  tai cheminis procesas, kurio metu vandenilio peroksidas kontaktuoja su danties audiniais. Vyksta oksidacijos procesas. Vandenilis skyla į vandenį,deguonies jonus ir labai aktyvius  peroksido radikalus. Danties paviršiuje esančios pigmentinės molekulės skyla į mažesnes, šviesesnes daleles. Šio preceso metu gaunamas šiesesnis dantis.

 

 

Kokią balinimo sistemą pasirinkti

 

Šiandien dantų balinimo priemonių pasiūla yra labai plati. Pasirinkimas milžiniškas, tad kaip nesusipainioti?

  • balinimas individualiomis kapomis
  • balinimas lazeriu
  • balinimas „PhilipsZoom” sistema
  • kabinetinis balinimas
  • balinamieji pieštukai
  • balinančio dantų juostelės

Išvardinau, tik keletą priemonių, kurios šiomis dienomis yra pačios populiariausios. Tačiau, mano nuomone, jos tikrai ne visos yra saugios ar veiksmingos, o kai kurios labiau žalingos.

Dantų balinimas, tai lengviausias, greičiausias ir minimaliai invazyvus būdas estetinėje odontolgijoje, padedantis pagerinti danties spalvą. Todėl sprendžiant kokią priemonę pasirinkti, būtina pasitarti su gydytoju odontologu ar burnos higienistu, dėl Jums labiausiai tinkančio metodo.  Tik specialistas, apžiūrėjęs ir įvertinęs Jūsų dantų būklę gali parinkti saugias medžiagas, kad gautumėte maksimaliai gerą ir nežalojantį rezultatą.

 

Tik profesionalios ir sertifikuotos medžiagos

Darbe dažnai susiduriu su pacientų nuomone, kad internetu užsisakyti balinimo pieštuką ar balinančias juosteles nieko blogo ir „kam gi man mokėti daugiau, jei galiu pigiai išsibalinti namuose”.  Tokiems būdams aš tariu griežtą NE. Balinamuosuose pieštukuose ar balinančiose juostelėse esantys ingredientai Jums ne tik išbalins dantis, bet ir pažeis dantenas, išplonins emalį, balins netolygiai, vietomis atsiras emalio erozijos.

Balinamuosiuose pieštukuose ar balinančiose dantų juostelėse yra ne tik vandenilio ar karbamido peroksido (kas yra vienintelės balinančios medžiagos), bet ir natrio chlorito ar citrinos rūgšties.  Šios medžiagos skirtos balinti audiniams. Jos labai dirgina odą, gali pežeisti kvėpavimo takus.  Šios medžiagos naudojamos dantų balinimui sumažina emalio kietumą, ilgainiui atsiranda dantų erozijos. Darbe pastebiu, kad pacientų dantys po balinimo juostelių yra išbalę netolygiai. Dažnas skundžiasi labai padidėjusiu dantų jautrumu. O blogiausai ką pastebiu, tai atsiradę emalio nelygumai, duobelės, ištrupėjimai.

 

Saugus balinimas

Dantų balinimas labai aktuali ir svarbi procedūra. Balta ir spindinti šypsena mums suteikia daugiau pasitikėjimo, simbolizuoja sveikatą ir grožį. Tačiau labai svarbu, kad šypsena būtų ne tik balta, bet ir sveika. Tam, kad balinimas būtų saugus, o ne žalingas, būtina šią procedūrą patikėti profesionalams. Gydytojas odontologas ar burnos higienistas įvertinęs dantų būklę parinks tinkamiausią ir švelniausią būdą.

Šiuolaikinėje odontologijos naudojamos medžiagos užtikrina, sveiką balinimą. Praktikoje naudojamos medžiagos turi tik 6% vandenilio peroksido. Kai kurios balinimo sistemos net praturtintos amorfinio kalcio fosfatais, floridais ar kalio nitratais. Šios medžiagos užpildo emalio nelygumus, užpildo dentino kanalėlius. Taip maksimaliai sumažinamas dantų jautrumas ir danties audinys atrodo lygesni.

 

Svarbiausia saugumas!

Niekas nepaneigs, kad balta ir spindinti šypsena yra gražiausias žmogaus aksesuaras. Todėl, būkime protingi ir nežalokime savo grožio nepatikimomis priemonėmis. Juk šypsena mus puošia visą gyvenima!

 

Jūsų higienistė – Julija.

Related Posts

lt_LTLithuanian