Dantų jautrumas. Priežastys ir kaip to išvengti

julija
0 Komentarų
dantu-jautrumas

Padidėjęs dantų jautrumas, tai viena dažniausiai pasitaikančių dantų problemų. Beveik visi mes, nors kartą savo gyvenime, esame jautę staigų, trumpą ir stiprų dantų skausmą suvalgius ar atsigėrus šaltų, saldžių ar rūgščių maisto produktų.  Jei ir Jūs susiduriate su šiais pojūčiais, žinokite –  dantų jautrumo galima išvengti.

 Kas sukelia dantų jautrumą?

Padidėjusio dantų jautrumo priežasčių yra daug, tačiau dažniausiai dantų jautrumas pasireiškia dėl:

  • Emalio nusidėvėjimo, sukelto per stipraus dantų valymo ir/ar dažno rūgščių ir saldžių maisto produktų vartojimo
  • Apsinuoginusių dantų kaklelių ar dantų šaknų
  • Emalio įtrūkimų
  • Dantų balinimo
  • Emalio nusidėvėjimo dėl dantų griežimo (bruksizmo)
  • Nesandarių plombinių užpildų
  • Dantų ėduonies

Kiekviena dantų jautrumą sukelianti priežastis turi skirtingas strategijas siekiant išvengti dantų jautrumo. Todėl labai svarbu tiksliai išsiaiškinti padidėjusio dantų jautrumo priežastį, kad galėtumėte tikslingai ir greitai  susitvarkyti su šia problema.

Kaip nustatyti dantų jautrumo priežastis?

Tik nustačius tikslią dantų jautrumo priežastį, galima jos efektyviai išvengti. Tad svarbu atkreipti dėmesį į tai kada ir nuo kokių dirgiklių atsiranda nemalonus pojūtis burnoje. Geriausiai nustatyti jautrumo priežastis ir  dirgiklius Jums padės gydytojas odontologas ar burnos higienistas, apžiūrėjęs visą burnos ertmę.  Surinktos  anamnezės metu įvertins situaciją ir parinks tinkamiausią būdą šiai problemai spręsti.

Kaip išvengti dantų jautrumo?

Paprasčiausias ir pigiausias metodas sumažinti dantų jautrumą – tai jautrumą mažinančių dantų pastų naudojimas. Svarbu atkreipti dėmesį, kad dantų pastos turėtų mažą RDA skaičių (tai pastos abrazyvumo indeksas).

Mažo abrazyvumo  –  RDA  0-55, rekomenduojama esant dantų nusidėvėjimui, erozijoms, dideliam jautrumui ar apsinuoginusioms šaknims, bei atlikus estetinį plombavimą.
Vidutinui abrazyvumoRDA  60-80, rekomanduojama kasdieniam naudojimui.
Didelio abrazyvumoRDA  80-120, kasdien naudoti nerekomenduojama, nebent 1-2 kartus per savaitę, esant didesnei apnašų rizikai, jei dantys sveiki, emalis nepažeistas, nėra apsinuoginusių dantų šaknų.

Taip pat, jautrumą mažinančių dantų pastų sudėtyje turi būti šios veikliosios medžiagos:
5% Kalio nitratas
10% Stroncio nitratas
30% Kalio oksalatas
Natrio citratas

Šios veikliosios medžiagos užblokuoja atviras dentino tubules, sustabdo skysčių patekimą į tubules iš išorės ir dantų jautrumas sumažėja ar nebepasireiškia.

Tačiau dantų pastos veiklios tik tam tikrais atvėjais ir efektyviam gydymui jų gali nepakakti. Jei dantų jautrumas išlieka, būtina kreiptis pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą, kad išsiaiškinti kitas galimas dantų jautumo priežastis.

Padidėjęs rūgščių kiekis burnoje 

Rūgštys burnos ertmėje  susidaro dėl keletos priežasčių, pirmiausia – tai dėl tiesiogiai vartojamų rūgtinių produktų, tokių kaip vaisiai, uogos. Antra, dėl vartojamo cukraus ar lengvai fermentuojamų angliavandenių ir trečia – esant gastroezofaginiam refliuksui, kai skrandžio sultys patenka į burnos ertmę. Višiskai išvengti rūgščių susidarymo burnoje yra neimanoma, tačiau, labai svarbu kiek įmanoma sutrumpinti rūgščių veikimą mūsų burnoje ir atstatyti optimalų pH.

Jei esate dažnai užkandžiaujantis ar daug cukraus ir angliavandenių vartojantis asmuo, reikėtų daugiau dėmesio skirti mitybos korekcijai ir mažinti užkandžių ar cukraus kiekį savo racione.

Jei dažnai vartojate vaisius ar uogas ir ypač esant sezoniniam vaisių ir uogų pagausėjimui pastebite atsiradusį dantų jautrumą – būtinai po kiekvieno užkandžiavimo uogomis ar vaisiais skalaukite burną vandeniu ar sučiulpkite ksilitolio pastilę. Tačiau jokiu būdu neskubėkite dantų valyti mechaniškai su dantų šepetėliu ir dantų pasta, pirmiausia leiskite atsistatyti burnos pH  (valyti rekomenduojama praėjus 30-40 minučių).

Jei jus vargina gastroezofaginis refliuksas arba po nakties jaučiate pakimimą, gerklės perštėjimą ar dantų jautrumą –  būtinai kreipkitės pas savo  šeimos gydytoją dėl konsultacijos su  gastroenterologu.

Dantų griežimas (bruksizmas) ir dantų jautrumas

Jei atsikelus ryte ir gurkštelėjus pirmuosius šalto vandens gurkšnius susiduriate su nemaloniu skausmu –  tikėtina, jog naktį griežiate dantimis ar dėl kramtomuosiuose raumenyse esančios įtampos, juos stipriai sukandate. Dantų jautrumas pasireiškia dėl dantų abrazijos ir sumažėjusio seilėtekio miegant (taip dantys mažiau mineralizuojami seilėse esančiomis mineralinėmis medžiagomis).

Tokios dantų jautrumo priežasties išvengti padės naktinė dantų kapa, kurią individuliai pagamins dantų technikas gydytojui odontogui ar burnos higienistui nuėmus tikslius Jūsų dantų atspaudus. Ši kapa apsaugos ne tik nuo padidėjusio dantų jautrumo, bet ir nuo per ankstyvo dantų nusidėvėjimo, dėl padidinto dantų krūvio, kurį patiriate nakties metu.

Atsiradęs dantų jautrumas po gydymo ar dantų balinimo

Padidėjęs dantų jautrumas taip pat gali atsirasti iškart ar praėjus kelioms dienoms po dantų gydymo ar dantų balinimo. Jei jaučiate padidėjusį danties jautrumą po danties plombavimo – nepanikuokite, tai gali būti „pooperacinis jautrumas”, kuris pasireiškia esant dideliems karioziniams pažeidimams valant ertmę grąžteliais. Toks jautrumas paprastai gali trukti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Svarbu atkreipti dėmesį ar dantis reaguoja į terminius dirgilkius, ar skausmo pobūdis staigus ir trumpas.

Jei dantų jautrumas pasireiškia po dantų balinimo, laikykitės burnos higienisto ar gydytojo odontologo rekomendacijų, naudokite jautrumą mažinančias pastas ar gelius. Šis jautrumas yra laikinas.

Svarbiasia priežastys, o tada sprendimai

Kaip jau supratote, dantų jautrumo priežasčių yra ne viena ir kiekviena priežastis gali turėti skiritngą išeitį. Todėl labai svarbu teisingai nustatyti, kodėl kenčiate nuo padidėjusio dantų jautrumo ir tik tada rinktis vieną ar kitą sprendimo būdą. Nepamirškite – mūsų šypsenos yra mūsų kūne, todėl turime rūpintis juo visu!

 

 

 

 

lt_LTLithuanian