Dažnas iš mano praktikoje sutiktų pacientų, burnos ertmę ir burnos sveikatą atskiria nuo bendros kūno sveikatos. Kas man labai keista. Juk mūsų kūnas yra vientisas organizmas. Jis nėra tarsi atskiros „lego” kaladėlės, kurias galima dėlioti įvairiomis kombinacijomis, vienas kaladėles pakeisti kitomis ir gauti tą patį rezultatą. Labai gaila, bet jei mūsų kūne pradeda trūkti kurios nors „kaladėles” ar kažkurių „kaladėlių” yra per daug, tų „kaladėlių” pokytis pasimato ne tik toje specifinėje vietoje, kur yra nuokrypis. Tačiau visame mūsų kūne vyksta įvairūs procesai siekiant prisitaikyti prie pasikeitusių sąlygų. Ir šių procesų pasekmės matomos, atrodytu, visai nesusijusiose kūno vietose. Taip pat yra ir su hormonų disbalansu bei burnos sveikata. Tad, šį kartą noriu papaskoti apie taip kaip, moters kūne ,tam tikrais gyvenimo etapais padaugėja ar sumažėja moteriškų hormonų ir kokius šių pokyčių rezultatus galime išvysti mūsų burnoje.
Hormonų pokyčiai lytinio brendimo metu
Lytinis brendimas yra sudėtingas tarpsnis mūsų organizmui, kuomet vyksta daugybė pokyčių. Pradedant hormoniais svyravimais mūsų viduje ir baigiant ryškiais išvaizdos pokyčiais išorėje.
Tad, šiuo laikotarpiu taip pat pakinta ir estradiolio bei progesterono kiekis seilėse. Šių hormonų pokytis dažnai lemia didesnį bakterijų kaupimąsį ant dantų paviršių, kas skatina dantenų audinio hiperplastines reakcijas ir išsivysto dantenų uždegimas. Taip pat, nustatyta, kad bakterijų rūšis Prevotella intermedia selėse esantį estradiolį ir progesteroną naudoja vitamino K gamybai, kuris yra šių bakterijų augimo faktorius. Todėl, paauglystės metu, dažnai suaktyvėja dantenų kraujavimas, dantenų paburkimas, kartais atsiranda periodonto kišenės.
Hormonų pokyčiai nėštumo metu
Manau, tikrai ne kartą esame girdėję pasakymą, kad „per nėštumo laikotarpį man sugedo visi dantys” ar net ” dėl nėštumo netekau dantų”. Tai būdavo gana populiarus „pasiteisinimas”, nors dar ir šiomis dienomis tikrai sutinku pacienčių sakančių, jog dėl nėštumo jos susiduria su rimtomis burnos ligomis. Taip, moters kūne vykstantys hormoniniai pokyčiai, gali būti priežastis išsivystyti vienam ar kitam sutrikimui, bet tai tikrai ne vieninteliai lemiantys veiksniai ir didelių problemų mes galime išvengti, jei žinome į ką atkreipti dėmesį.
Noriu priminti, kad dantų apnašos yra pagrindinė priežastis lemianti priodontito išsivystymą. Tačiau, be dantų apnašų dar yra svarbu ir kiekvieno žmogaus jautrumas arba atsakas į tam tikrus procesus. O asmens jautrumą gali keisti įvairūs sisteminiai veiksniai, vienas iš jų – hormonų kiekio pokyčiai. Taip, pat pakitęs hormonų kiekis organizme gali skatinti tam tikrų bakterijų populiacijos augimą. Tad, šie du faktoriai – padidėjęs žmogaus jautrumas ligai ir padidėjęs patogeninių bakterijų kiekis – gali išprovokuoti periodontologines ligas.
Nėštumo metu pakitę lytinių hormonų progesterono ir estrogenų kiekiai skatina didesnį Prevotella intermedia, Prevotella
melaninogenica, Porphyromonas gingivalis ir kitų periodonto ligas sukeliančių bakterijų populiacijos augimą. Kuo tai pavojinga? Tuo, kad išaugusios vienos ar kitos bakterijų populiacijos „išstumia” kitas bakterijas, o sumažėjusi bakterijų įvairovė gali sukelti ligas, tokias kaip gingivitas ar periodontitas. Tad šių bakterijų didesni kiekiai mūsų burnos ertmėje ir sukelią dažną dantenų kraujavimą nėštumo metu, o jei nėščiųjų asmeninė burnos higiena nepakankamai gera – gali sukelti ir priodontitą. Taip pat, su šiomis ligomis galima susidurti ir vartojant hormoninę kontracepciją.
Estrogenas labai svarbus mūsų gleivinės ląstelių imuniniam atsakui prieš bakterinės kilmės infekcijas. Tad, hormono kiekio pokyčiai lemia ne tik bakterijų virulentiškumą, bet ir ląstelių gebėjimą kovoti su padidėjusių bakterijų kiekiu. Taip, galime paaiškinti asmens padidėjusį jautrumą sirgti tam tikromis ligomis specifiniais gyvenimo tarpsniais.
Menopauzė ir hormoniai pokyčiai
Po menopauzės, moters organizme ženkliai sumažėje estrogenų kiekis, todėl sumažėja ir jų koncentracija seilėse. Šiai dienai jau yra žinoma, kad mažas estrogeno estradiolio kiekis yra susijęs su moterų alveolinio kaulo nykimu, tad periodontitas gali vystytis sparčiau.
Taip pat, esant estradiolio deficitui, mažėja burnos gleivinės epitelio keratinizacija ir kolageno susidarymas, tad burnos gleivinė išplonėja ir tampa lengviau pažeidžiama. Be visų šių pokyčių, menopauzės metu moteris dažnai kamuoja burnos sausumas, dėl sumažėjusių seilių liaukų aktyvumo. Atsiranda deginimo pojūtis burnoje. Esant burnos sausumui, dantų paviršiai natūraliai apsivalo mažiau, tad padidėja bakterijų kaupimasis dantų paviršiuje.
Burnos priežiūra šiais kritiniais laikotarpiais
Kaip jau minėjau anksčiau, esminis faktorius lemiantis periodonto ligų išsivystymą yra bakterinis apnašas. Tad, net ir drastiškai pakitę hormonų kiekiai Jūsų organizme yra tik greta einantys veiksniai. Tuo noriu pabrėžti, kad nesvarbu ar Jūs paauglė, ar laukiatės naujagimio ar esate menopauzės etape – svarbiausia yra gera apnašo kontrolė. Jei savo burnos ertmės higiena rūpinsitės tinkamai, teisintis, jog „per nėštumą netekau dantų” nereikės. Periodonto ir visoms kitoms dantų ligoms išsivystyti reikia laiko, tai nenutinka per vieną ar dvi dienas. Nesvarbu ar jūs paaugle, būsima mama, jau esama mama ir vyresnio amžiaus moteris – rūpinkitės savimi visada, nes tik Jūs pačios esate atsakingos už savo gerovę ir žinoma, nepamirškite gerų įpročių formuoti ir savo artimiesiems.
Svarbiausios taisyklės gerai apnašo kontrolei:
- Valyti dantis bent 2 kartus per dieną minkštu dantų šepetėliu ir pasta, netrumpiau kaip 2 minutes.
- Tinkamai prižiūrėti tarpdančius juos valant tarpdančių šepetėliais (tarpdančių šepetėliai privalo būti parinkti pagal Jūsų dantis. Per mažas šepetėlis tiesiog neatliks savo darbo, o tik išstums didesnius maisto likučius, tačiau danties nenuvalys).
- Po valgio išsiskalauti burną vandeniu.
- Reaguliariai lankytis pas burnos higienistą.