Baimė lankytis pas odontologą kamuoja ne vieną. Dažniausiai ši baimė susijusi su praeityje patirtais nemaloniais potyriais. Tačiau, praktikoje pastebiu, kad net labai jauno amžiaus vaikai, dar net neturėję kontakto su burnos priežiūros specialistu, jaučia didžiulę baimę. Todėl vizitas pas gydytoją, kad ir profilaktinei apžiūrai, tampa ne menkas iššūkis tėvams, vaikui ir gydytojui.
Pirmasis vizitas pas odontologą
Labai dažnai vaikai pas gydytoją odontologą būna atvedami per vėlai. Jei vaikas jau turi skaudančių dantų, jis tikrai nenori, kad koks svetimas žmogus liestųsi prie jo burnytės. Todėl vienas svarbiausių momentų – atvesti vaiką kol jis dar yra sveikas. Tam geriausias laikas nuo 6 mėnesių iki 1 metų. Tada vizitai tampa labiau pažintiu žaidimu, kurio metu, gydytojas ar burnos higienistas susipažįsta su vaiku, o vaikas pratinasi prie odontologo ir kabinete esančios įrangos, pradeda pasitikėti personalu. Pirmojo susitikimo metu rekomenduoju tėvams atsinešti vaiko dantų šepetėlį, kad mažylis parodytų kaip moka valytis dantukus. Tada vaikai jaučiasi kur kas drąsiau ir noriai demonstruoja savo sugebėjimus. Kartu su vaiku skaičiuojame dantukus, jei leidžiasi – šepetėliu išvalome esantį bakterinį apnašą, duodame vaikui darbelių į namus, kuriuos visi tikrai noriai atlieka ir grąžina nuostabius piešinius sekančio susitikimo metu.
Jei vaikas vedamas pas gydytoją ar burnos higienistą reaguliariai, bent kas 6 -12 mėnesių, tokie vizitai tampa įprasti ir mažyliai nebebijo medicininio personalo. Taip pat profilaktinės apžiūros padeda išvengti ir skausmingų procedūrų. Apžiūros metu visada galima pašalinti bakterinį apnaša, dantų paviršių padengti fluoro laku ir parinkti priemones, bei metodus tam, kad išvengti dantų ligų.
Tau visai neskaudės…
Dar vienas svarbus momentas, kad prieš vizitą, tėveliai neduotų jokios užuomenos apie skausmą. Jei tik vaikas supras, kad vizito metu gali laukti nors menkiausias nemalonumas – baimė garantuota. Ruošiant vaiką, reikėtų paminėti, tik tai, kad eis parodyti , kaip moka valyti dantis, suskaičiuoti ar visi išdygę dantukai ir panašiai.
Ko geriau nesakyti:
- Jei nebijosi – po visko eisime pirkti ledų (ar kitų skanėstų ir prizų).
- Pamatysi, tau ten visai neskaudės.
- Nevalei dantų, tai dabar eisim pas daktarę ir pamatysi, kas bus.
Visi tokie ar panašūs pasisakymai vaikui signalizuoja apie galimą pavojų ir skausmą, todėl vizitas iš kart gali prasidėti ašaromis.
Dantų skausmas ir pirmasis vizitas
Jei jau nutiko taip, kad pirmasis vaiko vizitas pas gydytoja yra su skaudančiu dantuku – pastangų ir kantrybės reikės šiek tiek daugiau. Bet koks skausmas vaikui sukelia didžiulę baimę, o ėjimas pas gydytoją, streso kartelę tik pakelia. Bet net ir suskaudus, tėvai iš anksto turi paruošti vaiką. Papasakoti kokios procedūros jam bus atliekamos. Nerekomeduočiau sakyti vaikui, jog dantuką gręš (toks išsireiškimas daugiau gąsdina). Geriau minėti, kad dantukas bus išplautas ir nuvalytas, padengtas specialia apsauga. Net vaistų paminėjimas gali asocijuotis su nemaloniais pojūčiais. Vaistai vaikams yra neskanūs ir reiškia ligą.
Dažnu atveju, kai vaikas apsilanko su skausmu, danties sugydyti pirmojo vizito metu nepavyksta. Bet dėl to nerimauti nereikėtų. Todėl, kad pirmojo vizito metu metu, vaikas susipažins su gydytoju, pradės juo pasitikėti ir sekančią dieną jau bus lengviau. Labai svarbu vaiko neišgąsdinti, per prievartą nežiodinti ir nevirkdyti.
Patarimai malonesniam vizitui
- Rinkitės vizitą iš ryto. Vaikas po nakties miego dažnai būna pakilios nuotaikos, todėl ir vizitui bus nusiteikęs teigiamai.
- Patys lankydamiesi pas odontologą atsiveskite ir vaiką. Kai vaikai mato tėvelius ar vyresnius šeimos narius noriai einant pas gydytoją, seka tuo kaip pavyzdžiu ir lankosi drąsiau.
- Profilaktinius patikrinimus atlikite pas burnos higienistą. Burnos higienistų tikslas – burnos ligų profilaktika, todėl būtent jie išmokys taisyklingos valymo technikos, parinks tinkamas priemones, padės išvengti dantų karieso.
- Gydymui rinkitės vaikų odontologą. Jei ir turite savo mėgiamą gydytoją kuriuo pasitikite, tai nereiškia, kad ir vaikas su juo sutars taip pat gerai ir juo pasitikės. Todėl būtinai rinkitės vaikų odontologą arba bendros praktikos gydytoją, kuris noriai dirba su vaikais.