Dantų vystymąsis

julija
0 Komentarų
danties vystymasis

Dantų vystymąsis yra ilgas ir sudėtingas procesas, kuris prasideda jau  5-6 embriono augimo savaitę. Kad būtų  lengviau įsivaizduoti, kaip anksti šis procesas prasideda, pamėginsiu nupasakoti viską paprasčiau.

Apie esamą nėštumą didžioji dalis moterų sužino būtent apie 5-6 savaitę ar net vėliau, kai pradeda ryškėti pirmieji nėštumo požymiai.  Tokiu metu apsilankius pas gydytoją ir atlikus ultragarsinį tyrimą, būtų galima matyti tik mažą pūslelę, kuri dar tikrai neprimena būsimo vaiko. Ir tokioje mažoje pūslelėje jau prasideda pirmieji dantų vystymosi procesai.  preegnancy-utrasound Šioje mažoje pūslelėje, be visų kitų struktūrų vystymosi, pradeda vystytis ir būsimieji dantys.  Pirmiausia susiformavus pirminei burnai, dalyje jos epitelio ląstelių padidėja mitozinio dauginimosi greitis ir iš burnos ertmės ektodermos susiformuoja dantų plokštelė, kuri eina per visą apatinio ir viršutinio žandikaulio ilgį. Šiai plokštelei įlinkus į embriono mezenchimą susiformuoja pirmoji danties užuomazgos stadija – pumpuras. Tokių pumpurėlių kiekviename žandikaulyje susidaro po 10.

 

 

Kiek vėliau, ląstelėms besidalijant pumpurėlis didėja ir pereina į kepurėlės stadiją.  Šioje stadijoje keičiasi užuomazgos forma. Išsivysto įdubimas, epitelinės ląstelės sudaro emalinį organą. O po juo esančios mezenchiminės ląstelės pradeda kondensuotis ir formuoja danties spenelį.

danties kepureles stadija Dar vėliau, kepurėlės stadija pereina į varpelio stadiją. Ši formavimosi stadija yra skirstoma į du etapus: ankstyvąją varpelio ir vėlyvąją  varpelio. Ankstyvojoje varpelio stadijoje emalinio organo ląstelės pradeda diferencijuoti į išorines ir vidines emalinio organo ląsteles. Iš šių ląstelių vystosi emalioblastai (emalį gaminančios ląstelės). O danties spenelio ląstelės (esančios arčiausiai emalioblastų) tampa odontoblastais (ląstelėmis gaminančiomis dentiną).

danties varpelio stadija            emalinio organo lasteles

Odontoblastams ir emalioblastams aktyviai gaminant dentino ir emalio matricą susidaro danties vainikas. Dantų šaknys pradeda formuotis tik dančiui pradedant dygti.

danties vainiko stadija

 

 

Related Posts

lt_LTLithuanian